Powiedziałaś, że nasz świat jest dobry.
Tak, powiedziałam, ale to było dawno. Kilka miesięcy temu. Wtedy ten świat był jeszcze dobry, wtedy świat był jeszcze inny.

Właściwie to świat jest dobry nadal. Jest dobry i piękny, ale to człowiek jest zły. Jakiś mroczny człowiek nie wiadomo gdzie, a może wiadomo gdzie. Człowiek, który nie wiadomo dlaczego chce zguby innych ludzi. A może wiadomo dlaczego.
Świat sam w sobie nie może być zły jeśli wyeliminuje się z niego człowieka. To człowiek napędza światową maszynę, wypełniając ją dobrem lub złem.

Myślisz, że ktoś za tym stoi? Myślisz, że to człowiek, nie nietoperze?
Jeśli coś jest bardzo dziwnego, to jest to zawsze człowiek. Natura jest logiczna i konsekwentna, nie robi dziwnych rzeczy, rzeczy niewytłumaczalnych. To tylko człowiek myśli, że jest lepszy od natury, że potrafi ją podporządkować, zmienić, dostosować. Dumny i pyszny człowiek, który chce wszystko zmienić. I który zawsze zwali winę na naturę, by uciec od odpowiedzialności.

I zorganizuje wszystko tak, by nam się wydawało, że świat jest dobry, ale jak się temu zaczniemy przyglądać, to okaże się, że tak do końca to wcale tak nie jest.

To jak jest z tym światem teraz? Czy świat jest dobry, czy też nie?

Jest dobry, przynajmniej ten świat w naszej szerokości geograficznej. Nie mamy wojen, mamy gdzie mieszkać. W mieszkaniach mamy ciepło, mamy ciepłą wodę, mamy co jeść, mamy w co się ubrać. Nie musimy walczyć o byt. Nasze życie może być czymś więcej, niż tylko egzystencją, jeśli tylko tego chcemy. Więc żyjemy w dobrym świecie, jeśli porównujemy go ze światem innych okresów historii.

Całkiem niedawno przecież w Europie były wojny. Cała Europa ogarnięta była wojną. Nie było dokąd uciec, nie było gdzie gdzie się ukryć. Wszędzie była wojna, wszędzie było zło, bieda i strach.
Wojny są nadal. Tak, ale nie ma wojny globalnej. Cały świat nie jest ogarnięty wojną tak jak kiedyś.
Nie jesteśmy głodni, możemy zarządzać swoim własnym życiem i czasem.
Nie musimy uciekać, nie musimy się bać. Możemy być wdzięczni za to, co mamy, a mamy bardzo dużo. Nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że mamy tak niewiele.
Więc świat jest dobry.

Zresztą zawsze możemy ten świat uczynić jeszcze lepszym. Zacznijmy od siebie, uczyńmy nasz własny świat lepszym, stańmy się sami lepszymi ludźmi, a potem wszystko dookoła nas będzie lepsze i lepsze, i lepsze.

Naprawmy swoje życia. Najprościej jest zacząć od samego siebie. Spojrzeć na swoje życie krytycznie. Przeanalizować, co można w nim poprawić. Jak je wypełnić pozytywną energią. Jak skoncentrować się na dobroci. Na rozwoju, na harmonii. Jeśli nasze życie jest zadowalające nas, jeśli potrafimy czerpać z niego radość, to cały świat jest dobry dla nas. Jeśli masz swój ogródek, w którym zachowujesz porządek, to i cały świat wydaje ci się uporządkowany i pozytywny.