Robisz plan twojej przyszłości, twojego życia i sądzisz, że za jakeś kilka miesięcy, może rok osiągniesz cel.
Czasami los jednak pokieruje inaczej….

W twoim życiu rozpoczynają się burze, huragany, poszarpane żagle nie dają rady pokierować cię tam, gdzie zamierzasz. Niebezpieczne prądy ściągają cię ku nieznanym wybrzeżom, których musisz uczyć się od nowa, które musisz odkrywać od początku.
Może tak jak Odyseusz dobijesz do kraju Lotofagów, zakosztujesz smakwitego Lotosu i nie będziesz chciał iść dalej. Zmienisz plany, zostawisz wszystko, zgnuśniejesz….
Rozzłościsz cyklopa swoimi słowami, który rzuci na ciebie klątwę i dlatego trudno ci będzie iść dalej przez życie.
Innym razem spotkasz dobrą wróżkę lub szczodrego bożka, którzy ofiarują ci czarodziejskie moce parcia do przodu i ochronę przed złem.

Potem ponownie zawiniesz do jakiegoś złego portu, ponownie się pomylisz a gdy będziesz stamtąd uciekać wiatr zawieje cię na manowce….
Krocząc przez mroki szukać będziesz pewników i rad, napotkasz piękne Syreny, które wabić cię będą ku sobie swoim pięknym głosem…

Nie słuchaj Syren, ani nikogo kto będzie chciał cię zwabić swoim pięknym głosem, bo wpadniesz na skały, zniszczysz swój statek, zginiesz. One zwiodą cię swoim szczebiotaniem, które nie jest warte twojej uwagi, bo prowadzi do zagłady.
Nie słuchaj. Płyń dalej – do twojego celu.

W twej drodze utracisz z pewnością wielu towarzyszy, będziesz zmuszona składać ofiary, lawirować, walczyć z nawałnicami i silnie trzymać wiosła. Nie rezygnuj – płyń ku wyznaczonemu celowi. Nie oglądaj się za siebie, nie słuchaj Syren, nie ulegaj burzom i złym duchom. Podnoś się z błota i mułu, i idź dalej – ku swojemu celowi, ku swojej Itace.

Jeśli się nie ugniesz złym wiatrom, złym radom i złudzeniom dopłyniesz tam  – tak jak dopłynął Odyseusz…